Søgning

Inkasso

2. februar 2026

Bevis for fremkomst af rykkerbreve

Når en skyldner skal rykkes for betaling, kan der opkræves gebyrer. Det følger af lovgivningen. Det er dog en betingelse, at skyldneren er gjort bekendt med, at gebyret er pålagt. Det illustrerer en ny afgørelse fra Vestre Landsret.

Bevis for fremkomst af rykkerbreve

Sagen kort

Sagen angik, om EuroPark A/S var berettiget til at opkræve rykker- og inkassogebyrer efter rentelovens § 9 b i forbindelse med et kontrolgebyr for parkering.

Parkanten havde erkendt, at kontrolgebyret var korrekt pålagt og betalt, men bestred på grund af forskellige omstændigheder at have modtaget de rykker- og inkassobreve, som dannede grundlag for gebyrerne. Forbrugerombudsmanden var indtrådt i sagen for at støtte parkanten.

Afgørelse

Byretten frifandt parkanten for betaling af rykker- og inkassogebyrer, idet EuroPark A/S ikke havde godtgjort, at de gebyrudløsende breve var kommet frem til parkanten. Retten lagde vægt på, at parkanten bestred at have modtaget brevene, og at EuroPark A/S ikke havde fremlagt konkret dokumentation for leveringen.

Selv om EuroPark A/S havde anvendt en godkendt postomdeler, og der var sendt flere breve, fandt landsretten, at der forelå omstændigheder, som svækkede beviset for fremkomst.

Parkanten havde kort efter modtagelsen af et senere inkassobrev gjort indsigelse og anmodet om dokumentation for leveringen. EuroPark A/S sikrede imidlertid ikke konkret dokumentation for leveringen, herunder tilgængelige lokationsoplysninger, selv om dette havde været muligt.

Landsretten tillagde det desuden betydning, at der i perioden, hvor brevene angiveligt blev sendt, var oplysninger om klager over manglende postlevering, og at EuroPark A/S ikke havde fremlagt nærmere dokumentation for de påståede leveringer.

På den baggrund fandt landsretten, at EuroPark A/S ikke havde ført tilstrækkeligt bevis for, at rykker- og inkassobrevene var kommet frem til parkanten. Landsretten stadfæstede derfor byrettens dom med den ændring, at parkanten heller ikke skulle betale sagsomkostninger for byretten.

Focus Advokater bemærker

Den refererede dom fastslår, at det er kreditor, der bærer bevisbyrden for, at rykker- og inkassobreve er kommet frem, når disse danner grundlag for opkrævning af gebyrer efter rentelovens § 9 b. Hvis skyldneren bestrider modtagelsen, og kreditor ikke sikrer konkret dokumentation for leveringen, kan gebyrerne ikke kræves betalt; heller ikke selvom der er sendt breve via en godkendt postomdeler.

For kreditor betyder det, at man er nødt til at indrette sin rykkerprocedure på en sådan måde, at det i videst muligt omfang sikres, at man kan dokumentere eller sandsynliggøre med stor sikkerhed, at rykkerbrevene er sendt og kommet frem til modtageren og gemmer oplysningerne, så de senere kan fremlægges.

Hvilke tiltag, der er nødvendige, afhænger af den konkrete situation, herunder hvordan rykkerskrivelsen er sendt, hvordan leverandøren kan dokumentere, at brevet er kommet frem, og om der er oplysninger, der taler for, at brevet ikke er leveret, som i den refererede landsretsafgørelse.

Kontakt os

Hos Focus Advokater har vi stor erfaring med hele inkasso-proceduren og de udfordringer, der kan opstå undervejs i forløbet. Du er velkommen til at kontakte Nikolaj Lind, hvis du har spørgsmål til afgørelsen eller inkasso generelt.

Kontakt os

I Odense, Svendborg og København

Tilmeld nyhedsbrev

Bliv opdateret på ny lovgivning, aktuelle juridiske problemstillinger og få invitation til vores faglige arrangementer via e-mail.



    Vælg hvilke nyhedsbreve du vil modtage

    Giv samtykke til


    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.