Transaktioner
13. marts 2026
Focus Advokater har bistået køber i en markant ejendomshandel i Odense, hvor en boligportefølje med 125 boligenheder skifter hænder. Transaktionen omfatter to store boligejendomme på Filosofhaven midt i det centrale Odense, og er ifølge markedskilder en af de største enkeltstående boligtransaktioner på Fyn i en årrække.

Focus Advokater har i forbindelse med transaktionen bistået køber med juridisk rådgivning gennem hele processen, herunder med alt fra strukturering af handlen, gennemførelse af due diligence og forhandling af aftalen. Opgaven er hos Focus Advokater varetaget af advokat Morten Maagaard Rasmussen og advokat Merete Vangsøe Simonsen.
“Transaktionen har båret præg af et tæt og tillidsfuldt samarbejde mellem parterne, rådgivere og mæglere. Processen har været både effektiv og professionel, hvilket har gjort det muligt at gennemføre handlen smidigt,” udtaler Morten Maagaard Rasmussen.
Boligudlejningsejendomme i attraktive byområder er fortsat meget efterspurgte investeringer på ejendomsmarkedet, og større porteføljer som denne kommer sjældent til salg.
“Det er en omfattende transaktion, hvor både volumen, beliggenhed og ejendommenes kvaliteter gør handlen særlig interessant. Vi oplever fortsat stor interesse for velbeliggende boligudlejningsejendomme, og denne handel er et godt eksempel på den aktivitet, vi ser i markedet,” siger Merete Vangsøe Simonsen.
Hos Focus Advokater arbejder vi løbende med rådgivning i både større og mindre ejendomstransaktioner og investeringer, hvor juridisk indsigt i både marked, struktur og risici er afgørende for en succesfuld gennemførelse.
Se parkeringsforhold lige her
© Copyright 2026 • Focus Advokater • CVR: 34045666